נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה: 050-5536181      facebooklogo

אילוף כלבים

האם כלבך משחק איתך תופסת כשאתה קורא לו? האם כל טיול הופך למשיכת חבל? האם כלבך מרים כל דבר מהרצפה בחוץ, כולל מזון שיכול להיות מורעל? האם בכל פעם שכלבך רואה כלב אחר, הדבר הופך למאבק ביניכם? אם התשובות לשאלות אלו חיוביות, כדאי לשקול פנייה למאלף.

היתרונות באילוף מקצועי

התנהגות הכלב מושפעת מתכונות גנטיות מולדות וגירויים סביבתיים. מאלף מקצועי יודע לכוון את הכלב על ידי פקודות קצרות ושליטה בגירויים. המאלף אינו קשור רגשית לכלבך ולכן יהיה לו קל יותר לשפוט ולכוון את הכלב. חלק מעבודת האילוף היא עבודה שחורה, מיגעת ומתסכלת ואסור לעשות טעויות מכיוון שהכלב לומד טעות באותה מידה שהוא לומד פקודה.

כלבים שאותם כדאי במיוחד לאלף

גורים אנרגטיים בגילאים של 5 - 12 חודשים, הנוטים לקפוץ על אורחים, להרוס ריהוט, אינם חוזרים כשקוראים להם ועוד. אסור להמתין עם האילוף עד אחרי גיל 12 חודשים מכיוון שהרגלים רעים משתרשים. הגיל האופטימאלי לאילוף הוא 5-8 חודשים.

ישנם גזעים שבתור גורים הם קשים במיוחד, ובעזרת אילוף נכון, בתוך מספר שבועות הם הופכים לצייתנים ורגועים. הגזעים הללו הם: גולדן רטריבר, לברדור, בוקסר, האסקי סיבירי, קייסהאונד ודלמטי. כלבים מגזעים תוקפניים או כאלה שעשויים להיות תוקפנים וכלבי ענק חובה לאלף בגיל צעיר, לפני שסיגלו לעצמם את נטיות התוקפנות. אילוף מוקדם ימנע עוגמת נפש ונזק גופני ונפשי במקרה של נשיכה או חבלה. הגזעים הללו הם: רוטווילר, אמסטף, דוברמן, רועה גרמני, דני ענק, מסטינו נפוליטני, דוג דה בורדו.

האילוף למשמעת בסיסית במרכז הכלבני דוגלנד מתבצע על ידי רוני הלר. רוני  התגייס לצה"ל בשנת 1985, הוסמך להיות מאלף כלבים וקיבל מספר תעודות הצטיינות. הוא סיים מספר קורסי אילוף: משמעת בסיסית, משמעת מתקדמת לכלבי סיור, ואילוף לשמירה ותקיפה. כמו כן, במילואים שירת כמדריך אילוף והסמיך כלבנים חדשים. רוני עובד ככלבן ומאלף כלבים משנת 1988, ויש לו ניסיון של עשרות שנים בתחום הכלבנות. הוא דובר השפה הכלבית על בוריה ובעל יכולות מצוינת לפתרון בעיות התנהגות ואילוף.

הכלב הוא ידידו הטוב ביותר של האדם ומתוך כך רוצה הוא תמיד לרצות את בעליו. לכן רוני הלר בחר בשיטת החיזוקים החיוביים ותיקונים על בסיס שלילה.
 
האילוף למשמעת בסיסית מתחלק לשני מישורים:

  1. אילוף בשיעורים פרטיים.
  2. אילוף בתנאי פנסיון.

האילוף בשיעורים פרטיים מתקיים בנוכחות הבעלים ובשיתופם בהתקדמות של הכלב. כל שיעור הינו בן 45 דקות ומתקיים במרכז הכלבני בצומת שילת. במסגרת השיעורים מקנים לכלב משמעת המתבטאת בהתנהגות הכללית של הכלב ולימוד של פקודות בסיסיות לתפקוד יומיומי – שב, ארצה, רגלי, להישאר, אלי. בלימוד משמעות המילה לא היא חד משמעית ונחרצת. מעבר לשיעורים יש לתרגל את הפקודות עם הכלב תוך כדי הטיולים (כ- 10 דקות בכל יום).

האילוף בתנאי פנסיון מתבצע על ידי הבאת הכלב למרכז הכלבני לשהייה של כחודש ימים. בתקופה זו רוני הלר עובד עם הכלב על בסיס יומיומי ואף פעמיים ביום על מנת להטמיע בו את המשמעת הבסיסית. בתחילת האילוף בפנסיון בעל הכלב מתנתק ממנו לחלוטין ולאחר מכן מגיע למפגשים על מנת ללמדו איך לתקשר עם הכלב. הוא לומד מה הם הפקודות, מקרים שונים ותגובות הכרחיות ועוד. על מנת שבעל הכלב ייהנה מכלב מאולף, יש ללמד את בעל הכלב איך להנהיג אותו נכון.

יש לציין כי האילוף בתנאי פנסיון הינו מקצועי יותר מאחר ואופן ההטמעה בכלב הינה באמצעות מאלף מוסמך ובעל ניסיון של שנים בתחום. כל כלב המגיע לאילוף בתנאי פנסיון זכאי לשיעורים פרטיים נוספים לאחר סיום השהייה בפנסיון למשך תקופה של חודשיים ללא תוספת תשלום.

שיטת האילוף שלי

שיטת האילוף שאני דוגל בה, ועל פיה אני עובד, היא על בסיס של חיזוקים חיוביים ותיקונים שליליים.
בעזרת שיטה זו מתחזק הקשר בין הכלב לבעליו והכלב מבין בדיוק מה רוצים ממנו ועושה זאת בשמחה רבה לנוכח ריצוי בעלים. עניין זה משפיע בצורה שונה מבחינה פסיכולוגית על הכלב.

טרם התחלת האילוף, בזמן הגעת הכלב עם הבעלים למרכז הכלבני, אני שואב מידע מבעלי הכלב על אופיו והבעיות הספציפיות בהתנהגותו של הכלב. בנוסף אני צופה מהצד על מנת לאמוד את טיב היחסים בין הכלב לבעליו, דבר היכול להעיד על שורש בעיות ההתנהגות של הכלב.
בזמן תחילת העבודה עם הכלב אני משדר לכלב כי אני הדמות הסמכותית כרגע ועליו להישמע לי ולהוראותיי. תוך כדי כך אני משבח אותו כאשר הוא "מרוויח" זאת על ידי הפגנת התנהגות רצויה.

אני לא משתמש במזון או בחטיפים על מנת לאלף את הכלב מאחר והיא קלה מאוד אך אינה נכונה והופכת את הכלב לאגואיסט, שכן הוא מבצע את הפקודות לשם ריצוי דחף מסוים. מכאן שבעל הכלב צריך לרצות את כלבו על הצייתנות לפקודה מסוימת, וגישה זו אינה נכונה. מעבר לכך, בשיטת האילוף בחטיפים/נקניק אם יגיע "זר" עם חתיכת חטיף או נקניק ויפקוד על כלבכם, הוא יציית מייד על מנת לקבל את "הפרס" שהרוויח.
אחרי שהכלב מציית לפקודותיי בצורה אבסולוטית, תוך כדי האילוף אני משלב את הבעלים של הכלב, וכך הם לומדים לבנות מערכת יחסים שמושתת על אמון וכבוד הדדי. דבר נוסף נעוץ בכך שמאלפים רבים אינם נותנים את הדגש על סביבת העבודה. למעשה, חשוב מאוד לעבוד בסביבה עם גירויים ואף כאלו שמדמים את החיים מחוץ לבית ולגינה. במלים אחרות ¬– אין לאלף כלב בתנאי מעבדה!

כלב מאולף הינו כלב שמבצע פקודות למרות גירויים רבים וחזקים מסביב (חתולים, מכוניות, משאיות, כלבים אחרים ועוד).

יש לזכור כי כלב מאושר הינו כלב מאולף מאחר ולא כועסים עליו על מעשיו שאינו מודע כי אינם לגיטימיים. אילוף הוא תהליך ארוך וללא קיצורי דרך. הכלב הינו בעל חיים החי בלהקות, וחשוב שיזכור את מקומו בלהקה ותפקידו של בעל הכלב הוא להתנהג אליו בהתאם – כמנהיגו. כלב שלא יודע את מקומו בלהקה יבחן תמיד את בעליו, יהפוך לעצבני וחרדתי בעקבות המצב של אי וודאות או לחילופין יהפוך שתלטן ואגרסיבי.

האילוף נעשה בצורה חברותית וידידותית מאוד לכלב באמצעות הענקת כבוד רב ואהבה ללא גבולות.

טיפים לבחירת מאלף כלבים

  1. יש לבדוק את הרקע המקצועי של המאלף – צבא, משטרה או רקע רציני מחו"ל.
  2. הדרך הבטוחה והנכונה היא לבחור מאלף על פי המלצות מחברים או מכרים שאילפו אצל אותו מאלף ומרוצים מעבודתו, וגם ניתן להתרשם מרמת האילוף של הכלב.
  3. יש לבדוק את הוותק והניסיון של המאלף – אל תתנו למאלף לעשות את הסטז' שלו על כלבכם.
  4. מהי שיטת האילוף? מומלץ שלא תהיה קיצונית לשני הכיוונים – לא נחמדה מדי ובאמצעות חטיפים, ולא קשה מדי על ידי קולרי דוקרנים או קולרים חשמליים ללא הצדקה מקצועית.
  5. יש לבדוק האם למאלף יש בית עסק, דבר היכול להעיד על רצינות. במידה וכן, חשוב ללכת לראות האם הכלבים מטופלים כיאות ולבחון את יחסם של הכלבים למאלף.
  6. יש לבדוק שזוהי עבודתו היחידה של המאלף ולא איזושהי השלמת הכנסה נוספת כי כך האילוף גם ייראה.

בנוסף, במרכז ניתן לקבל שירותי פנסיון לכלביםשירותי מספרה, מסירה ומכירה של כלבים ומכירת ציוד לבעלי חיים.